Su Kaçağı Tespiti – Sukacagitespitisu.com

Su Kaçağı Tespiti – Sukacagitespitisu.com
Su Kaçağı Tespiti – Sukacagitespitisu.com

Su Kaçağı Tespiti – Sukacagitespitisu.com

Su kaçağı tespiti nasıl yapılır, su kaçağını nasıl bulurum, su kaçağı tamiri nasıl yapılır gibi sorular, son zamanlarda oldukça fazla sorulmaya başlandı. Sukacagitespitisu.com sitesi olarak, tüm bu sorulara açıklık getiriyoruz.

Su kaçağı nedir ?

Mutfaklarda, tuvaletlerde ve banyolarda kullandığımız sular, hem geliş esnasında hem de atılması esnasında, borular yardımıyla taşınır. Pis ve temiz suyu taşıyan bu borularda, zamanla çatlamalar ya da kırılmalar meydana gelir. İşte bu noktalardan dışarıya sızan suya, su kaçağı denir. Eğer önemsenmezse, hem size, hem ülkeye, hem de doğaya maddi ve manevi büyük zarar verir.

Su kaçağı nasıl anlaşılır ?

Su kaçağı, her zaman görünür yerlerde olmaz. Kimi zaman döşemenin altında, kimi zaman duvarların içinde, kimi zamanda evin dış kısmında meydana gelir. Su kaçağının varlığını kırmadan tespit etmek mümkündür.

Su kaçağını anlamanın yollarını, şöyle özetleyebiliriz;

 • Musluklarınızı kapatmanıza rağmen su sayacınız dönüyorsa
 • Aynı kullanmanıza rağmen, son dönemde ödediğiniz su faturasında artış varsa
 • Alt katınızın tavanında sararmalar oluştuysa
 • Fayanslarınızın arasında bulunan, derz diye isimlendirdiğimiz macuna benzer maddenin rengi değişmeye başladıysa
 • Evinizin tabanından su çıkmaya başladıysa
 • Duvarlarınızda rutubet ya da nemlenme oluşmaya başladıysa
 • Evinizde kanalizyon böceği olarak isimlendirilen böceklerden türemeye başladıysa
 • Kombideki su basıncı sürekli düşüyorsa

su kaçağının varlığından söz edebiliriz.

kırmadan su kaçağı
kırmadan su kaçağı

Su kaçağı nasıl tespit edilir ?

Yukarıdaki yöntemleri denedikten sonra, evinizde su kaçağı olduğunu anladıysanız, bundan sonrasını işin uzmanlarına bırakmanız gerekiyor. Ancak yine de bilgi olması açısından, su kaçağı tespitinin nasıl yapıldığını kısaca anlatmak istiyoruz.

Geleneksel yöntemlerle su kaçağını bulma: Adından da anlaşılacağı gibi, eski usül su kaçağı bulma yöntemidir. Bu yöntemde, eve gelen su ustası, su kaçağını bulabilmek için, borunun geçtiği tüm duvarı kırar. Nokta kadar bir kaçak için, bütün bir duvarın yıkılmasını tabii ki kimse istemez. O yüzden bu yöntemi kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Akustik dinleme cihazı ile su kaçağını tespit etme: Akustik dinleme cihazı ile su sızıntısını tespit edebilmek için, boruların içerisine basınç yollanır. Çatlak ya da kırık olan kısımdan dışarı su çıkarken bir ses duyulur. Bu sesin geldiği nokta takip edilerek, noktasal tespit yapılır.

Kamera sistemi ile su kaçağını tespit etme: Atık suyu taşıyan borulardaki çatlakları tespit etmeye yarayan bu yöntemde, gider borusunun içerisine kamera sokulur. Kamera itilerek monitörden takip edilir ve çatlak bulunur. Atık yani pis su taşıyan borulardaki çatlaklar, kamera sistemi olmadan tespit edilemez.

Termal kamera ile su kaçağını tespit etme: Termal kameralar, adından da anlaşılacağı gibi ısıya duyarlı oldukları için, sıcak su borularındaki ya da kalorifer borularındaki çatlakları ya da kırılmaları bulmak için kullanılır. Kullanması zor olduğu için, her tesisatçıda bulunmaz.

Nem ölçer ile su kaçağını tespit etme: Nem ölçer, su kaçağının bulunduğu ortamın nemini ölçerek, kaçağı tespit eder. Çok tercih edilen bir yöntem değildir.

Bunların dışında, su borularına gaz verilerek ya da kimyasal ilaç kullanılarak da su kaçağı tespit edilebilir.

su kaçağı
su kaçağı

Su kaçağı nerelerde olur ?

Bina içinde ve bina dışında olmak üzere, iki bölgede su kaçağı araması yapılır. Bina içerisinde ( ev, daire, ofis, işyeri ) bulunabilecek su kaçakları; plastik boruda su kaçağı, demir boruda su kaçağı, pis su gider borularında su kaçağı, kalorifer borularında su kaçağı olmak üzere, dört farklı şekilde arama yapılır.

Bina dışındaki su kaçakları ise; Ana şebeke suyu kaçağı, Yangın hidrant hattı suyu kaçağı, Bahçe sulama suyu kaçağı olmak üzere, üç farklı şekilde aranır.

Su kaçağı tespiti fiyatları

Su kaçağı tespiti fiyatları, firmadan firmaya, bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Tesisat konusunda uzmanlaşmış, 7/24 servisi bulunan, garantili, işini profesyonel şekilde yapan firmalar, diğerlerine göre biraz daha fazla ücret talep edebilirler. Su kaçağı tespiti fiyatları hakkında bilgi almak için internette arama yapabilir ya da bizlerle çözüm merkezi üzerinden irtibata geçerek, fiyat ve hizmetler hakkında destek alabilirsiniz.

Tesisatçıdan talep edebileceğiniz hizmetler nelerdir ?

Başta  Su Tesisat Hizmetleri olmak üzere, tesisat işi yapan firmalardan talep edebileceğiniz bazı hizmetler vardır. Bunlar;

 • Su kaçağı tespiti
 • Su kaçağı tamiri
 • Tıkanıklık açma
 • Rögar temizliği
 • Tıkalı tuvalet açma
 • Lavabo tıkanıklığı açma
 • Pimaş açma
 • Kanalizasyon tıkanıklığı açma
 • Boru tıkanıklığı açma
 • Petek temizliği
su kaçağı tespiti - su kaçağı bulma
su kaçağı tespiti
Su Tesisat Firmamız hangi bölgelerde hizmet veriyor ?

Yaklaşık 15 yıldır su kaçağı tespiti ve su kaçağı tamiri konusunda kaliteli ve profesyonel hizmet veren Su Tesisat firması, İstanbul Anadolu Yakası ( Kartal, Kadıköy, Pendik, Sancaktepe, Çekmeköy, Ataşehir, Beykoz ), İstanbul Avrupa Yakası ( Adalar, Ataşehir, Başakşehir, Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Avcılar, Arnavutköy, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp ) ve Bursa’da hizmet vermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Posted by: sukacagi on